Skip to content

Badania nad komórkami macierzystymi – drogowskazy i blokady dróg

1 rok ago

548 words

Embrionalne badania nad komórkami macierzystymi, bardziej niż w praktycznie każdej innej dziedzinie naukowej, zostały pogrążone w politycznych i etycznych kontrowersjach. Jednak w ostatnich tygodniach nastąpił istotny ruch zarówno na frontach etycznych, naukowych, jak i politycznych. Po pierwsze, pod koniec kwietnia, Narodowa Rada ds. Badań i Instytut Medycyny (dwa oddziały Akademii Narodowych, pozarządowy organ doradztwa naukowego) wydały nowe wytyczne etyczne dotyczące prowadzenia takich badań, które zostały entuzjastycznie przyjęte przez naukowców i decydentów politycznych . Następnie, w połowie maja, koreański zespół badawczy ogłosił, że wydzielił linie ludzkich embrionalnych komórek macierzystych niosących sygnatury genetyczne osób z zaburzeniami, takimi jak cukrzyca typu i uszkodzenie rdzenia kręgowego. Postępy te obiecują nowe możliwości badania przyczyn chorób i opracowania konkretnych terapii – ale także pokazują, że amerykańscy badacze zajmujący się komórkami macierzystymi są w tyle za swoimi konkurentami.
Prawa stanowe i proponowane prawodawstwo regulujące badania zarodkowe komórek macierzystych. Większość ustaw lub proponowanych praw ograniczających badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi wyraźnie zabrania jedynie transferu jądra komórkowego z komórek somatycznych (SCNT). Prawo stanu Arizona zabrania wykorzystywania funduszy publicznych na SCNT, ale nie zabrania badań. Nebraska ma prawo zabraniające korzystania z funduszy państwowych na badania nad zarodkowymi komórkami macierzystymi, ale proponowane są również prawa po obu stronach kwestii SCNT. Południowa Dakota to jedyny stan, w którym prawo wyraźnie zabrania wszelkich badań zarodkowych komórek macierzystych. Większość ustaw lub proponowanych przepisów zezwalających na badania nad embrionalnymi komórkami macierzystymi obejmuje SCNT. Jednak proponowana ustawa Delaware umożliwiłaby badania tylko na embrionach pochodzących z zapłodnienia in vitro. Zaproponowana ustawa z Północnej Karoliny umożliwiłaby badanie tylko embrionów z ciąży pozamacicznej, poronienia i zapłodnienia in vitro. Inna ustawa zaproponowana w Północnej Karolinie zabroniłaby klonowania reprodukcyjnego i mogłaby zabronić badań SCNT; język jest niejasny. Istniejące prawo Virginia dotyczące klonowania również jest niejasne i może zabronić SCNT prowadzenia badań. Wszystkie ustawy i akty legislacyjne przedstawione na tej mapie zostały uchwalone lub zaproponowane w erze embrionalnych badań nad komórkami macierzystymi. Wiele stanów ma prawa rządzące badaniami, które zostały uchwalone przed rokiem 1998, i które można interpretować jako zakazujące badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi. Informacje pochodzą z krajowej konferencji organów ustawodawczych i są aktualne na dzień 13 czerwca 2005 r.
Kilka dni później Izba Reprezentantów uchwaliła przepisy wspierające ekspansję finansowanych ze środków federalnych ludzkich badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi, ustanawiając scenę dla weto prezydenta George a W. Busha, który wykluczył zapewnienie finansowania dla takich studiów, z wyjątkiem osób używających pewne linie komórkowe, które zostały wyprowadzone przed sierpniem 2001 r. Tymczasem Kalifornia i New Jersey posuwają się naprzód z programami sponsorowania badań, a podobne inicjatywy są rozważane przez inne państwa (patrz mapa).
Chociaż wytyczne Akademii Narodowych nie mają mocy prawnej, naukowcy przewidują, że zostaną one szeroko przyjęte. Komitet, któremu powierzono zadanie ich opracowania, zaczął od twierdzenia, że klonowanie ludzi w celach reprodukcyjnych powinno być zakazane, ale że badania z wykorzystaniem ludzkich zarodkowych komórek macierzystych w celu zbadania chorób i opracowania nowych metod leczenia powinny być kontynuowane.
[patrz też: calcio forte, poradnia małżeńska kraków, myconolak ]
[hasła pokrewne: myconolak, usg kolana szczecin, echo serca łódź ]

0 thoughts on “Badania nad komórkami macierzystymi – drogowskazy i blokady dróg”

  1. [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: psychoterapeuta bielsko biała[…]