Skip to content

Follies and Fallacies in Medicine

1 rok ago

414 words

Ta poważna, ale często humorystyczna książka jest przewodnikiem dla laików ograniczeniami i pułapkami medycyny i zdrowia publicznego. Dostarcza informacji niezbędnych do zrozumienia, dlaczego inaczej inteligentni ludzie, w tym lekarze, mogą zostać uwięzieni przez szaleństwo i błędy medycyny. Fakt, że ludzie rzeczywiście wierzą w wiele z tych absurdów, można zracjonalizować tylko wtedy, gdy zrozumie się siłę efektu placebo. Jeszcze inne absurdy można zrozumieć tylko wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę, że ludzie często są zdezorientowani przez statystyki i logikę, i że szarlatani używają takiego zamieszania, aby podeptać swoje ofiary. Na koniec pomocne jest dla niektórych zaakceptowanie diagnozy choroby, aby mogły one przyjąć chorobliwą rolę , co, jak zauważył Talcott Parsons, jest jednym z niewielu sposobów, w jaki dorośli mogą zrzucić swoje obowiązki bez niepokoju lub zemsta.
Niektóre z tych błędów powstają, ponieważ skojarzenie jest mylone z przyczynowością – na przykład idea, że zatłoczone windy powodują wzdęcia. Te błędy przyjmują wiele form i mogą nawet zaciemnić prospektywne, podwójnie ślepe, randomizowane próby. Sir Austin Bradford Hill przypomniał sobie rozmowę, która zakończyła jeden z takich procesów: Doktorze, dlaczego zmieniłeś tabletki. zapytał pacjent. Co sprawia, że myślisz, że mam. była ostrożna odpowiedź. No cóż, w zeszłym tygodniu, kiedy wyrzuciłem ich na dół, płynęli, w tym tygodniu toną.
Autorzy zwracają uwagę na problemy związane z diagnozą i założeniem, że profilaktyka jest lepsza niż leczenie, nawet gdy korzyści są marginalne, jak w przypadku wielu norm środowiskowych i procedur przesiewowych.
Przedostatnie rozdziały zadają śmiertelny cios szerokiemu spekulacjom od homeopatii poprzez chirurgię chiropraktyka i psychikę. Autorzy wyjaśniają także związki między nauką, medycyną i moralnością.
Ostatni rozdział stawia krytyczne spojrzenie na społeczeństwo i medycynę. Autorzy dostrzegają trudność, z którą muszą się skonfrontować lekarze, którzy muszą projektować niemalże wszechmocny obraz, podczas gdy mają ograniczone możliwości. Zauważono również znaczący wkład lekarzy w wykorzystywanie sukcesów nauki w leczeniu swoich pacjentów. Na koniec autorzy zwracają uwagę, że zaufanie, jakim obdarza pacjenta dany lekarz, jest ważną częścią procesu leczenia.
Ta mała książka jest tak samo ważna dla studentów medycyny na wszystkich poziomach, jak i dla osób, które chcą lepiej zrozumieć, czym jest lek, a czym nie.
Warren EC Wacker, MD
Harvard Medical School, Boston, MA 02115

[przypisy: poradnia małżeńska kraków, nfz sanatoria lista oczekujących, myconolak cena ]

0 thoughts on “Follies and Fallacies in Medicine”